Kováčik (KSČM): Vláda je někde pryč... Vyjádření k nutnosti přerušit jednání sněmovny v rámci 49. schůze sněmovny 15. září kvůli nedostatečnému počtu poslanců, potažmo členů vlády:
Podrobně: http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Kovacik-KSCM-Vlada-je-nekde-pryc-453833
Gazdík uvažoval, zda se má oběsit, nebo zastřelit. Čtěte o zákonu, který velmi změní pravidla pro politický boj. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak hodnotí předseda hnutí Starostové a nezávislí a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík novely zákonů o politických stranách. „Rozhodování o tom, jak hlasovat, bylo jako rozhodnutí, jestli se mám oběsit, nebo zastřelit,“ prohlásil, protože na jedné straně změna přináší celou řadu změn, které přispějí k větší kontrole financování politických stran, na druhou stranu jsou tam podle něj nefér prvky, které diskriminují malé politické subjekty a mohou být protiústavní. Podle Gazdíka i některých dalších kritiků novela totiž zvýhodňuje výrazným způsobem velké a zavedené politické strany. Ale nová úprava má i své zastánce. „Zákon dopadl mnohem lépe, než jsem čekal, a příjemně mne překvapila rychlá shoda stran na zákoně jak v otázkách týkajících se financování stran, tak na vzniku a financování politických institutů nebo na novém nezávislém úřadu,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Lukáš Jelínek. Novinkou je totiž zřízení nového úřadu se sídlem v Brně, který bude od příštího roku kontrolovat hospodaření všech politických subjektů. „Myslím, že Nejvyšší kontrolní úřad nemá kapacitu na to, aby zvládal kontrolovat politické strany, a spoléhat se na kontrolní výbor sněmovny také dost dobře nejde, protože už to, co v současnosti kontroluje, kontroluje podle mne spíš formálně a ne důsledně,“ míní Jelínek. Předpokládá, že instituce, která nově vznikne, bude bedlivá, přísná a velmi důsledná. „Bude také hodně záležet na tom, kým bude obsazena, ale myslím, si, že pokud se podaří její kontrolu učinit natolik renomovanou jako v případě Nejvyššího kontrolního úřadu v oblasti státních institucí, mohlo by to prospět čistotě financování stranického prostředí,“ věří politolog. Česká republika tak přestává být jedním z pěti států Evropské unie, ve kterém dosud neprobíhá nezávislá kontrola politického financování. Ďábel se skrývá v detailech. Na politické instituty a firmy zřizované stranami kontrola nedosáhne. Největší pozitivum: nezávislý úřad stojící mimo politické strany. Nízké sankce za porušování pravidel. Strany si budou moci půjčit jen od finančních ústavů registrovaných u České národní banky.
Naštvaný Andrej Babiš vyčetl Sobotkovi a Kalouskovi jejich kamarády a kšefty. A řekl jména. Schválení zákona o střetu zájmů vnímá ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) jako útok proti své osobě. Navíc mu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vzkázal, že jako oligarcha si bude muset vybrat mezi vládou, veřejnými zakázkami a vlastnictvím médií. Babiš pro deník Právo zareagoval. „Premiér by si měl nastudovat, co je oligarchie. Nejsem oligarcha, protože jsem byl zvolen ve svobodných volbách, a navrch všichni voliči o mém podnikání věděli. Jsem transparentní a nejvíce kontrolovaný člověk v zemi. Pokud někdy oligarchové ovládali politiku, tak to bylo za vlád ČSSD a ODS,“ začal zostra Babiš. A ve stejném duchu i pokračoval. „Nesedím dvacet let v politice jako premiér a neplním zadání oligarchů, kteří ho úkolují přes lobbistickou agenturu Bison and Rose a politického lobbistu Pokorného. Nepomáhám hazardní lobby, neprivatizuji podniky pro kamarády a nekryji zfušované stavební zakázky,“ zmínil. Babiš nyní podle svých slov počká na účinnost zákona a uvidí, zda se nebude bránit. „Je tu plno politiků, kteří skrytě podnikají, své firmy na někoho přepsali a z občanů dělají blbce. Můžeme spekulovat, kde má pan Kalousek přes pana Hávu zaparkovanou firmu, kteří politici vlastní solární elektrárny přes offshorové společnosti,“ podotkl k exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) Babiš.
Než ČT utnula prezidenta Zemana uprostřed věty. U nás to máte vše. Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Českou televizi obsáhle vyjádřil k nadcházejícím krajským volbám. Z pozice politika, který každý kraj navštívil za tři roky celkem třikrát, poznamenal, že o problémech krajů ví mnohé. Prozradil, co v těchto volbách považuje za zásadní. Stranou jeho pozornosti nezůstala ani uprchlická krize. Prezident si rýpl do lenosti politiků, přičemž zvláštní kritice podrobil TOP 09.
Marksová promluvila o tom, jak se jí sedí ve vládě s Babišem. Koalici tato slova příliš nestmelí... Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ve středečním Interview ČT24 promluvila o platech, které by pro české občany považovala za odpovídající, o důchodech, ale také o sociálních službách. Dopodrobna popsala, jaké vztahy má s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Dostával od Marksové jednu ránu za druhou.
Petr Prokeš: Jsme i slušní cikáni, neházejte nás do jednoho pytle s problémovými, vyzval mladík Tomáš. Probíhající debata kolem chování cikánů a nepřizpůsobivých v mosteckých Stovkách, litvínovském Janově a na dalších místech přiměla dvojici mužů z mostecké cikánské rodiny k veřejné výzvě. Ladislav Maryška zavzpomínal během našeho setkání na staré dobré časy. V tehdejším Severočeském kraji byla v minulosti velká poptávka po pracovních silách. Cikáni byli vítaní. „Proto je jich v tomto kraji hodně. Ti běžně pracovali, dostávali mzdu, dokázali si vydělat na dovolenou, volnočasové aktivity nebo třeba na nákup automobilu. Byli nedílnou součástí pracovních kolektivů, které se scházely i po pracovní době, takže po hospodách bylo běžné vidět cikány na pivu s jejich kolegy ze zaměstnání, chovali se jako běžní občané. „To, co dělalo lidi lidmi, byla parta. Také díky jí cikáni postupně poznávali, že není těžké chodit do práce a vydělávat si na svoji obživu. Jinak to ani nešlo. Tehdy byla v podstatě ustavena pracovní povinnost. Kdo nepracoval, dopouštěl se trestného činu příživnictví a nastaly mu velké problémy. Nebyl by to lék pro řešení současných problémů?
Weigl: Dialog a spolupráce, nikoliv sankce – to je cesta ke změně. Severní Korea uskutečnila minulý týden svůj největší pokusný jaderný výbuch a nepokrytě hrozí svému okolí. Velmoci jsou rozhořčeny, ale de facto bezmocné. Rada bezpečnosti OSN se zmohla jenom na úvahy o zpřísnění již dlouhá léta existujících sankcí. A zde jsme u jádra problému. Severokorejský režim čelí sankcím a mezinárodní izolaci dlouhá desetiletí bez jakéhokoliv jejich zjevného účinku. Špičky totalitního režimu žijí v dostatku, těch se sankce netýkají, trpí obyvatelstvo, ale otevřené nepřátelství Západu vyjádřené sankcemi dává režimu ospravedlnění – za hospodářský rozvrat mohou vnější nepřátelé, nikoliv diktatura. Údajný boj proti zjevné vnější hrozbě režim legitimizuje a dává mu zdůvodnění pro udržování represívních poměrů a potlačování svobodného života obyvatel. Píše v komentáři Jiří Weigl.
VIDEO. Velká vzácnost: Velvyslankyně Eva Filipi přijela, aby sdělila nepěknou pravdu o Sýrii a Západu. Oficiální místa nadšena nebudou. Velmi zajímavý výklad dění v Sýrii předložila česká velvyslankyně v této zemi Eva Filipi. Ambasadorka, která je celosvětově oceňovaná a v Damašku zastupuje mnoho uzavřených západních ambasád, vystoupila v debatě Bez politické korektnosti pořádané Institutem 2080. Velvyslankyně Filipi hned na úvod promluvila o rozčarování, které jí přináší politika členských zemí Evropské unie vůči Sýrii. Později vysvětlovala, že situaci v Sýrii nemůžeme vnímat jen jako občanskou válku tamních frakcí. „Je to válka, kde válčí v zastoupení jak regionální, tak evropské, tak i další mocnosti,“ vysvětlovala. Nejvíce velvyslankyni Filipi trápí, že znalci od počátku syrské války věděli, co všechno se může stát hrozného, ale přesto válka začala. „Expertní vědění existovalo, ale bylo zcela upozaděno,“ zavzpomínala. Zejména západní společenství prý tehdy nastavovalo autoritativní postoj „my si přejeme toto a tak to bude“, který značně přispěl k eskalaci situace. V současnosti však vidí hlavní problém v uskupení, které se vytváří kolem Sýrie. „To nám nadělá ještě hodně vrásek,“ varovala velvyslankyně. Základem tohoto nebezpečného spojenectví je podle ní obrat tureckého prezidenta Erdogana k Rusku, Sýrii, Iráku a Íránu. To vytváří regionální osu, která může zcela změnit mocenské poměry v regionu a ovlivnit zásadně i evropskou politiku. Poté hovořila o sérii revolucí takzvaného arabského jara. „V případě Sýrie se to skutečně nazvat revolucí nedá. Sýrie podle dřívější kategorizace patřila k té „Ose zla“, společně s Íránem, ale Západ se jej snažil z té osy vyjmout a přemlouval jej, aby se zřekl spojenectví s Íránem. Takže to, co začlo v březnu 2011, byl výsledek snah, které nebyly příliš uskutečnitelné,“ vysvětlovala. Jaké je tedy řešení situace v Sýrii? Eva Filipi zmínila možnost, že si Bašár Asad vybere několik osobností z řad domácí opozice a s tou se dohodne. Hledat konsenzus s celou opozicí je prý beznadějné, protože ta je natolik fragmentovaná, že se za celých pět let války nedokázala shodnout ani navzájem. „Mám s tím sama bohaté zkušenosti, v Damašku se s opozicí samozřejmě stýkám. Je to ale bohužel vždy velmi tristní setkání,“ zalitovala a vylíčila, jak jsou opozičníci neschopní spolupráce. Velký problém by podle velvyslankyně byl se zahraniční opozicí, ve které se prakticky o všech frakcích spekuluje, že jsou placeny velmocemi, aby hájily jejich zájmy. „A když si Asad vybere těch pár jmen, tak s nimi vytvoří společnou vládu, bude dělat nějaké reformy, a my asadobijci se budeme tvářit, že tohle už je ta transformace,“ vysvětlovala. Evropské mocnosti se mimochodem podle ní na situaci v Sýrii podepsaly nejvíce. „Washington měl mnohem moderátnější postoj,“ připomněla. Sama prý měla z několika jednání, zejména s francouzskými diplomaty, pocit zoufalství, co to chtějí se Sýrií provádět.
Tereza Spencerová: Putin vyhrál. Veliké ponížení Ukrajiny, o kterém se nepsalo. Hillary Clintonová a sklenice okurek. OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Já nevím. Když Putinovi přišijeme jednu věc, tak to může vypadat závažně. Když mu jich přišijeme pět, začíná to být strašidelné, při deseti zločinech už ale člověk začíná váhat a při stovce zločinů už se jen smějeme," žertuje editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ve vážnějším tónu pak v rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz pojednává o výsledcích války v Sýrii či o problémech Hillary Clintonové. Snaha mainstreamových médií hodit vše na „zápal plic“ – a přitom vyhazovat redaktory, kteří si o jejím zdravotním stavu na základě rešerší myslí něco jiného – je hodně křečovitá, ale není nijak překvapivá. Většina amerických médií, respektive jejich majitelů a zadavatelů reklam, od začátku protežovala právě Hillary Clintonovou, a tak – přinejmenším ze setrvačnosti – nemohou rázem přestat a udělat nad ní kříž. Na druhé straně je asi třeba mít na mysli hodnoty, které naše západní společnost vyznává: Upřednostňujeme sílu, energičnost, dravost před bezmocností a chorobami. Těch se možná i štítíme, a proto pohled na Hillary, která – přinejmenším ve srovnání s nabobem a mistrem velkých gest Trumpem – životní silou zrovna nepřekypuje a už skoro rok se z nejasných důvodů vyhýbá přímé konfrontaci s médii, tedy tiskovým konferencím, může v mnoha případech změnit volební preference nebo alespoň sebrat některým jejím voličům chuť jít hlasovat. Zkrátka, Hillary se pro mnohé stává do značné míry nevolitelnou. Ono bylo dostatečně bizarní, když se manažeři její kampaně před pár týdny rozhodli prokázat její fyzičku tím, že ji nechali v jedné TV šou otevřít sklenici okurek. A Hillary to hravě zvládla! Představte si to – kvalifikací na post v čele supervelmoci že by měla být schopnost otevřít sklenici okurek??? Neuvěřitelné. Je jasné, že se nyní v kampani Demokratické strany hledá viník, který bez ohledu na realitu rozhodl, že budou razit právě Hillary, i když museli její skutečný zdravotní stav znát. A je fakt kouzelné, že mezitím našli toho Putina, co ji otrávil společně s Trumpem. Já nevím.
Osobně bych vaši formulaci lehce poopravila: Už i západní média – a nejen zmíněný Washington Post – konečně přiznávají, že jsme v Sýrii prohráli. Ale neprohráli jsme jen s tím neustále skloňovaným Ruskem, ale také s jeho „šíitskou osou“, kterou tvoří také Írán, libanonský Hizballáh, částečně Irák a další síly. Pokud by je Rusko nezískalo na svou stranu – samozřejmě i za cenu mnoha kompromisů – nikdy by se neocitlo v nynější pozici „plejmejkra“. Naopak, v syrském konfliktu by se spolehlivě utopilo jako Američané v Afghánistánu nebo Iráku. A mnohé hlasy, které Rusům předpovídaly krach podobný tomu americkému právě v Iráku a jinde, zřejmě prostě vycházely z předpokladu, že nelze postupovat jinak než po americku. Tedy vnutit všem ostatním svou vůli silou, být alespoň před kamerami svých vlastních televizí za vítěze a přitom tutlat realitu.
S migrační dohodou máme, my v EU, vcelku štěstí. Sice nevíme jistě, jestli pořád vlastně běží, ale Erdogan se nyní zakousl do invaze na sever Sýrie, kde potlačuje Kurdy, a nemá na nás myšlenky. Poslední shoda v tomto směru snad říká, že nově se o migraci bude jednat koncem roku. Máme ještě tři měsíce se v rámci EU nějak dohodnout. Při pohledu na současný stav Unie je to žalostně málo času – najít řešení, které by uspokojilo všechny, se asi nepodaří, Maďarsko bude mít za měsíc referendum, v němž migranty takřka se stoprocentní jistotou odmítne plošně… Bude za to fakt vyloučeno z EU? A pokud ano, začne se Unie rozpadat zpět na národní státy? Nebo Brusel dovolí další a další „národní výjimky“? Co z toho ve finále asi tak vyleze? Bude to napínavé období. Když si představím, co všechno ze stávajících bruselských „lídrů“ během té doby vypadne, už teď je mi mdlo.
Mimochodem, napadlo vás někdy, jak je možné, že se do čela unijních struktur ještě nikdy neprokousal nikdo normální, racionální? Žádný státník s jasnou vizí?
AI: Americká slabost byla hnací silou ruské politiky. Vladimir Putin byl nucen USA požádat o zastavení palby v Sýrii, a tím dostal ruský prezident ještě větší kontrolu na Středním Východě, než kdykoliv předtím, píše analytik Walter Russell Mead v American Interest. Bílý dům nechápe, že demonstrace slabosti Spojených států se stala hlavní hnací silou ruské politiky, je přesvědčen Walter Russell Mead. Putin, vůdce země, jehož ekonomika je v útlumu, se musí cítit velmi dobře v současné realitě.
WP: Putin vyhrává, americké zpravodajské služby mobilizují. Americké zpravodajské služby rozšiřují špionážní operace proti Rusku ve větším měřítku, nejvíce od konce studené války, potvrdil jeden z úředníků pro Washington Post.
Geert Wilders: Škoda, že se pokus o převrat v Turecku nepodařil! Po dalších slovech Wilderse, že jakýkoliv vojenský režim je lepší než Erdogan, došlo v nizozemském parlamentu k hádce.
Do Evropy přicházejí jen ekonomičtí migranti, překvapil významný diplomat. Evropská unie se nerozpadá. Už delší dobu je ale ve stadiu eroze. Konstrukce však stále ještě drží a eroze je zastavitelná. Alespoň to tvrdí velvyslanec při Evropské unii Martin Povejšil v dnešním rozhovoru pro MF Dnes.
Rakousko zděšeno. Hádejte, kdo neskutečně brutálním způsobem ublížil 80 ovcím. „Kulturní obohacení“ je vedle humanitárních důvodů častým argumentem, proč by evropské země měly bezpodmínečně přijímat muslimské uprchlíky. Jak ovšem ukazuje případ z Rakouska, občas odlišné zvyky vyznavačů islámu místo obohacení budí spíš hrůzu. Internetové vydání rakouského deníku Krone píše s neskrývaným pobouřením o masakru devětasedmdesáti ovcí na pastvinách ve východním Štýrsku. Všechna zvířata byla usmrcena v rámci rituální porážky, která je uplatňována mezi muslimskými věřícími. Na místě se válely zdechliny zvířat, špinavé kůže a celý prostor byl doslova zalitý potoky krve. Rituální porážka zvířat bez narkózy je přitom v Rakousku zakázána.
Jefim Fištejn odhalil „velkou senzaci“. Takto Rusové zmanipulují americké volby. Publicista Jefim Fištejn v komentáři pro ČRo Plus varoval, že se Rusko pokusí ovlivnit blížící se finální bitvu o Bílý dům mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Hillary Clintonovou. Tato manipulace však nakonec může notně poškodit Donalda Trumpa. Nelze prý vyloučit, že přijde o půl milionu až milion hlasů voličů. K tématu obratem přidává také pohled amerického politologa Matthewa Rojanského z Centra Woodrowa Wilsona, který aktuální dění čte poměrně jasně. „Když vlivný politik žádá policejní orgány nebo rozvědku o prošetření, je to především politicky motivovaný tah. Nejde o to, zda senátor Reid má, či nemá pravdu, důležité je, že těsně před volbami podporovatel jednoho kandidáta žádá hloubkovou lustraci jeho rivala. Takový postup směřuje především k ovlivnění veřejného názoru a rozpoutání diskuse v tisku. Na sto procent může ruské zasahování ovlivnit výsledek prezidentských voleb a může Trumpa stát půl milionu, možná až milion hlasů,“ říká Rojansky.
Americký herec Steven Seagal má zájem o ruské občanství. Herec, režisér, scenárista, producent, mistr bojových umění, bluesový zpěvák Steven Seagal má zájem se připojit k dalším celebritám, jako je Roy Jones a Gerard Depardieu, kteří už ruské občanství mají.
Bureš: Blíží se konec “zlatých časů” německého bundu? Dluhopisy upadly v posledním týdnu v nemilost. Německý bund za poslední týden ztratil skoro 2 % a jeho výnos se poprvé od června vyhoupl zpátky do kladných hodnot
Americké akcie nakonec otočily do mínusu. Z dnešních makroekonomických dat budou investoři sledovat především maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu ve Spojených státech. Budou zde zveřejněny i ceny průmyslových výrobců.
Podrobně: http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/byznys/americke-akcie-nakonec-otocily-do-minusu/
Média: obyvatelé syrské vesnice zabili kata IS. Arabské kmeny z obce Tabanni v syrské provincii Darj az-Zaur zabili kata organizace Islámský stát (IS, v Rusku zakázaný), který byl jedním z těch, kdo vykonal masovou popravu, jež byla natočena na video, informuje televizní kanál Al Mayadeen.
Podrobně: https://cz.sputniknews.com/svet/20160915/3832245/media-obyvatele-syrska-vesnice-zabijeni-kat-IS.html
Rusko zveřejnilo tajné zprávy o raketách Buk pro vyšetřování případu MH17. Rusko vykonalo bezprecedentní krok pro objektivní vyšetřování katastrofy Boeingu 777 v Doněcké oblasti díky tomu, že holandské vyšetřovací skupině předalo skutečné technické charakteristiky raket komplexu Buk, píší noviny Novaja Gazeta.
MH17: sedm faktů, které dokazují, že obvinění na adresu Ruska jsou nepodložená. Přinášíme výběr fakt odhalených ruskými bloggery a odborníky, která vyvracují obvinění Ruska z podílu na katastrofě malajsijského Boeingu, s nimiž vystoupila skupina Bellingcat. 1. Obvinění: bílý trajler s protiletadlovým raketovým komplexem Buk se nacházel 17. července 2014 v okolí Makejevky (záznam z autokamery).
Ve skutečnosti byl záznam pořízen před 15. červencem 2014. Potvrzují to videozáznamy kolony obrněné techniky, které pořídili novináři HOT News na pozadí čerpací stanice v ulici Avtotransportnaja 52, kterou natočila také autokamera. Na záznamu datovaném 15. července je vidět, že před projížděním kolony techniky nebyl asfaltový kryt silnice poškozen. Po projíždění kolony zůstaly na vozovce charakteristické stopy po pasech. Přitom na záznamu autokamery pořízených údajně o dva dny později nejsou na vozovce viditelná poškození způsobená těžkou technikou.
Podrobně: https://cz.sputniknews.com/svet/20160914/3830850/mh17-sedm-fakta-rusko.html
Zacharovová odpověděla na obvinění USA z nedodržování režimu klidu v Sýrii. Moskva považuje za nelogická a kontraprodiktivní vyjádření USA o nepřipravenosti Ruska dodržovat režim zastavení palby v Sýrii, nejsou užitečná, prohlásila oficiální tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
WSJ: britská vojenská operace v Libyi byla založená na falešných spekulacích. Vojenský zásah Velké Británie v Libyi v roce 2011 byl založen na „chybných předpokladech a neúplném pochopení“ situace, píše Wall Street Journal s odkazem na referát zákonodárců. Podle názoru členů parlamentu letecké útoky Británie a Francie proti Libyi v roce 2011 způsobily politický a ekonomický kolaps, humanitární a migrační krizi, nepřátelství mezi národnostmi, a také rozšíření teroristické skupiny Islámský stát (zakázaný v Rusku) v Severní Africe. Poslanci předpokládají, že existovala i jiná politická řešení, díky nimž bylo možné se vyhnout podobným následkům.
FP: američtí vojáci obviňují ministerstvo zahraničí z „nečestného spojenectví“ s Ruskem. Nehledě na to, že na Ministerstvu zahraničních věcí USA je dohoda s Ruskem o Sýrii, jež byla vyjednána minulý týden, široce podporována, někteří úředníci jsou „hluboce znepokojeni“, neboť si myslí, že Washington vstoupil do „nečistého spojenectví“ s Moskvou, píše americký magazín Foreign Policy.
Nositel Nobelovy ceny: Příliš morální lidi kapitalismus smete. V kapitalismu jsou lidé denně podváděni a nuceni k morálně pochybnému jednání. Přesto neexistuje lepší ekonomický systém. Řekl to nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller v rozhovoru pro nové vydání německého týdeníku Die Zeit.
Vyhlásíme samostatnost i bez referenda, zlobí se Katalánci. Za nezávislost demonstrovaly statisíce. Statisíce obyvatel Katalánska v neděli vyšly do ulic, aby demonstrovaly zájem o odtržení od Španělska a vyhlášení samostatnosti. V Barceloně se akce zúčastnilo přes půl milionu lidí. Separatistické strany získaly loni ve volbách většinu v katalánském parlamentu. Ten následně schválil rezoluci, která v budoucnu počítá s odtržením Katalánska od zbytku Španělska. Španělský ústavní soud ji nicméně označil za protiústavní.
Brzezinski: Pokus o puč v Turecku byl jednou z největších chyb USA. Známý rusofob a hlavní ideolog vnější politiky Spojených států Zbigniew Brzezinski ve svém blogu přiznal, že za pokusem o turecký převrat stojí USA. Podle něho byl puč jednou z největších chyb USA, dovedl Turecko k revizi veškeré zahraniční politiky a nyní může případná koalice Ruska, Turecka a Íránu rozhodnout syrskou krizi. Oba listy udávají dvě klíčové postavy puče – generála Johna F. Campbella, bývalého velitele Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF), který prováděl operace NATO v Afghánistánu, a bývalého pracovníka CIA Grahama E. Fullera, který přes 20 let dozoroval speciální operace USA na celém Blízkém východě.
Podrobně: http://www.novarepublika.cz/2016/09/brzezinski-pokus-o-puc-v-turecku-byl.html
Čo vlastne dohodli Lavrov a Kerry o Sýrii a aké sú prognózy. Dňa 11. septembra 2016 vyšiel na ruskom serveri regnum.ru článok Vladimira Dobrynina, ktorý reagoval na rozhovory medzi Sergejom Lavrovom a Johnom Kerrym ohľadne uzavretia paľby v Sýrii, ktoré vstúpilo do platnosti o 0:00 dňa 12. septembra 2016. Záujemcovia o presné znenie správy v ruštine sa môžu pozrieť tu
Podrobně: http://www.hlavnespravy.sk/washington-uz-nepozaduje-hlavu-syrskeho-prezidenta-basara-asada/831455
MZV RF: Tálibán přestal spolupracovat s džihádisty. Hnutí Talibán se věnovalo řešení vnitropolitických úkolů a vzdalo se idejí džihádu, s radikály víc nespolupracuje, sdělil zvláštní zástupce prezidenta RF pro Afghánistán Zamir Kabulov.
Podrobně: https://cz.sputniknews.com/svet/20160913/3824153/MZV-RF-Taliban-spoluprace-dzihadiste.html
Uprchlická krize nabírá na otáčkách. Itálie hlásí mezitýdenní nárůst 432 procent. K letošnímu 6. září přijelo do Evropy celkem 304 993 migrantů, z toho 290 596 po moři a 14 397 po zemi. Zatímco období od 23. do 29. srpna přijelo jenom do Itálie 2776 uprchlíků, týden poté to bylo již 14772 uprchlíků, což je nárůst 432 procent. Tato čísla uvedlo české ministerstvo vnitra ve své pravidelné zprávě pro poslance českého parlamentu.
Začíná volbami do Dumy další boj o směřování Ruska? O boji lze mluvit podle několika symptomů. Jedním z nich je známka toho, že opozice vedená bývalým výkonným ředitelem Jukosu Chodorchovským se právě nyní již pustila do boje o prezidentství, přestože se volby konají až v roce 2018. Začněme však jiným symptomem, a to je další upevňování postavení prezidenta Vladimira Putina a jeho boj s opozicí. Minulý týden ruské ministerstvo spravedlnosti prohlásilo , že analytické centrum pro výzkum veřejného mínění Levada Centrum působí v Rusku jako agent cizí mocnosti, bylo zařazené do registru takto působících organizací a jako takové může být uzavřeno. „V souladu se zákonem federace o nekomerčních organizacích 09/05/2016… bylo shledáno, že samostatná nekomerční společnost Levada Centrum vykonává činnost zahraničního agenta,“ píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.
Podrobně: http://www.literarky.cz/politika/svet/22752-zaina-volbami-do-dumy-dali-boj-o-smovani-ruska